Finnvedens samordningsförbunds logga

Styrelsen

Styrelsen är samordningsförbundets högsta beslutande organ, som bl a har ansvar för utveckling och ekonomi. Den består av en ledamot och en ersättare från respektive huvudman.

Styrelsen träffas följande dagar under 2019:

  • Fredag 7 februari
  • Fredag 22 mars
  • Fredag 12 april (vårkonferens i länet)
  • Fredag 24 maj
  • Måndag 2 september
  • To -Fre 19-20 september (Strategidagar)
  • Måndag 30 september (Telefonmöte)
  • Fredag 29 november (Offentligt möte)

Vid mötet i november antas varje år en ny Verksamhetsplan med budget. Detta möte är offentligt, i enlighet med lagstiftningen för samordningsförbund. Se mer information under rubriken Nyheter.


Ett arbetsutskott bestående av ordförande, vice ordförande och förbundschef förbereder styrelsens möten. AU möts ca 1 vecka innan respektive styrelsemöte.

Här följer en lista med de valda.

Gislaved kommun
Inga-Maj Eleholt, ordförande
e-post: inga-maj.eleholt@pol.gislaved.se

Kjell Thelin, ersättare
e-post: kjell.thelin@pol.gislaved.se

Gnosjö kommun
Kari Parman, ledamot
e-post: kari.parman@gnosjo.se

Maria Sandberg, ersättare
e-post: maria.sandberg@gnosjo.se

Värnamo kommun
Arnold Carlzon, ledamot
e-post: arnold.carlzon@politiker.varnamo.se

Runar Eldebo, ersättare
e-post: runar.eldebo@politiker.varnamo.se

Region Jönköpings län
Pia Skogsberg, vice ordförande
e-post: pia.skogsberg@rjl.se

Carina Källman, ersättare
e-post: carina.kallman@rjl.se

Försäkringskassan
Klas Rydell, ledamot
e-post: klas.rydell@forsakringskassan.se

Carina Åberg, ersättare
e-post: carina.aberg@forsakringskassan.se

Arbetsförmedlingen
Tommy Sjögren, ledamot
e-post: tommy.sjogren@arbetsformedlingen.se

vakant, ersättare

Styrelsens protokoll och en del andra av förbundets dokument finns här på hemsidan, under rubriken Dokument. Förbundet arbetar i enlighet med offentlighetsprincipen, så den som önskar se handlingar som inte finns utlagda här på hemsidan är välkommen att höra av sig till förbundskansliet.